25 milionów za apartament i technologia pod ziemią – nowa era Wyspy Spichrzów


2025.04.23
Autor: Monika Kumorek
Jedno z najbardziej ikonicznych miejsc w Gdańsku w ostatnim czasie przeszło niewyobrażalną metamorfozę. Wyspa Spichrzów to połączenie historycznych budynków z nowoczesnością, a ulokowane w tym miejscu apartamenty stały się najdroższymi lokalizacjami w Polsce.

Wyspa Spichrzów to obecnie jeden z najważniejszych historycznych punktów na mapie Gdańska. W przeszłości miejsce to pełniło funkcję kluczowego magazynu na przewożone towary, jednak w trakcie drugiej wojny światowej budynki zostały całkowicie zniszczone.

Odbudowa 2-hektarowego obszaru Wyspy Spichrzów rozpoczęła się w 2016 roku. Powstała nowa zabudowa, przy realizacji której użyto m.in. historycznie powiązanych z miejscem cegieł i kamieni. Zachowano też niektóre belki sprzed setek lat, części murów i ścian oraz upamiętniono nazwy zabytkowych spichlerzy. Inwestycja sprawiła, że to miejsce stało się jednym z najatrakcyjniejszych dla inwestorów, czego potwierdzeniem jest sprzedaż apartamentu na rekordową kwotę blisko 25 mln zł.
Tak zabudowana została Wyspa Spichrzów w Gdańsku, fot. Dorken
Tak zabudowana została Wyspa Spichrzów w Gdańsku, fot. Dorken

Jednymi z najważniejszych ocalałych zabytków na wyspie są często odwiedzane przez turystów Brama Stągiewna oraz Centralne Muzeum Morskie.

Dzięki przebudowie, na fundamencie ruin powstała nowa zabudowa o charakterze mieszkalnym, która została dostosowana do współczesnych potrzeb mieszkańców i turystów. Powstałe budynki stały się jednymi z najatrakcyjniejszych w Polsce miejsc dla inwestorów. Odbudowa wiązała się jednak z wieloma wyzwaniami, a ze względu na sąsiadujący z inwestycją kanał Motławy, jednym z najważniejszych było zarządzanie wodą na poziomie gruntu.

Wszystko to sprawiło, że wewnątrz kwadratu, który tworzą zabudowania pomiędzy ulicą Pożarniczą a Basztową zastosowane zostały jakościowe systemy drenażowe i akumulacyjne, których celem jest zabezpieczenie obszaru.
Tak zabudowana została Wyspa Spichrzów w Gdańsku, fot. Dorken
Tak zabudowana została Wyspa Spichrzów w Gdańsku, fot. Dorken

Wyspa Spichrzów, otoczona wodami Motławy, jest miejscem szczególnie narażonym na podtopienia, podnoszenie się poziomu wód gruntowych oraz skutki intensywnych opadów deszczu. Zabezpieczenie tego miejsca przed działaniem Motławy było więc jednym z większych wyzwań podczas odbudowy. Aby zminimalizować ryzyko niszczącego wpływu rzeki na tak ważną lokalizację, pomiędzy ulicą Pożarniczą a Basztową postawiono na wytrzymałe materiały spełniające wymogi sprawnego zarządzania wodą na poziomie gruntu
powiedział: Piotr Pytel, doradca techniczny Dorken Delta

Ze względu na szczególne położenie Wyspy Spichrzów, otoczonej wodą z niemal każdej strony, konieczne było wdrożenie nowoczesnych technologii chroniących zabudowę przed zalewaniem. W obliczu postępujących zmian klimatycznych i coraz częstszych intensywnych opadów, skuteczne zarządzanie wodą opadową staje się kluczowe dla bezpieczeństwa miejskiej infrastruktury.

W ramach zagospodarowania przestrzeni między ulicami Pożarniczą a Basztową zastosowano matę akumulacyjno-drenażową DELTA®-FLORAXX, która dzięki wysokiej zdolności retencji skutecznie magazynuje wodę deszczową i stopniowo ją uwalnia. Rozwiązanie to nie tylko ogranicza spływ powierzchniowy, odciążając kanalizację burzową, ale również stanowi dodatkową barierę ochronną dla warstw hydroizolacyjnych, chroniąc je przed uszkodzeniami biologicznymi.

DELTA®-FLORAXX wykorzystywana jest również w projektach zielonych dachów – m.in. na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie – gdzie jej trwałość i zdolność do zatrzymywania dużych ilości wody są nieocenione. Na Wyspie Spichrzów mata ta została zaimplementowana na utwardzonych powierzchniach użytkowych, podnosząc odporność całej inwestycji na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Wyspa Spichrzów to bardzo ważne miejsce dla historii Gdańska, ale jednocześnie zarządzanie gospodarką wodną na tego rodzaju terenie to duże wyzwanie. Cieszymy się, że nasze maty akumulacyjno-drenażowe mogły sprostać tak trudnemu i ważnemu zadaniu, jakim jest wsparcie retencji w tak eksponowanym obszarze o walorach zabytkowych
powiedział: Piotr Pytel

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.