Umowa dotycząca budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej


2024.08.29
Autor: Bartosz Motorek
Przyspiesza realizacja inwestycji towarzyszących budowie przyszłej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Podpisana została umowa na projekt pirsu, którego zadaniem będzie odbiór drogą morską największych elementów konstrukcji elektrowni.

We wtorek, 27 sierpnia podpisano w Urzędzie Morskim umowę na opracowanie dokumentacji projektowej pirsu do odbioru drogą morską największych elementów konstrukcji elektrowni (Marine Off-Loading Facility „MOLF"). Dokładna nazwa zadania to "Budowa Infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby inwestycji EJ1 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino".

Wyłoniony wykonawca będzie miał 14 miesięcy od momentu podpisania umowy na stworzenie projektu konstrukcji morskiej do rozładunku. Przetarg wygrało konsorcjum firm WUPROHYD z Gdyni i INGEO z Gdańska. Urząd Morski planował wydać na prace do 8, 26 mln zł. W następnym etapie inwestycji zorganizowany zostanie przetarg na budowę pirsu przy plaży sąsiadującej z przyszłą elektrownią jądrową w Choczewie, który ma być gotowy do 2028 roku.

Projektowany pirs będzie około 1-kilometrowym, ażurowym pomostem, którego zadaniem będzie rozładunek "ładunków ponadnormatywnych i wielkotonażowych oraz innych wielkogabarytowych materiałów i urządzeń, niezbędnych do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej". Zwycięskie konsorcjum opracuje ponadto koncepcję realizacyjną wraz z analizą warunków hydrodynamicznych i ruchu rumowiska oraz analizą nawigacyjną z symulacją podejścia jednostki pływającej do MOLF. Kolejnym zadaniem będzie ocena wpływu zmian klimatu na analizowane procesy hydrodynamiczne wraz ze wskazaniem działań adaptacyjnych.

Ta umowa to kolejny puzzel w całym wielkim obrazie, jakim jest pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Cała inwestycja to bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zostanie wybudowany kilometrowy pirs z drogą techniczną właśnie po to, aby umożliwić dostawę największych elementów elektrowni jądrowej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ właśnie drogą morską przypłynie w trakcie budowy ponad 200 kluczowych elementów konstrukcyjnych. Ta inwestycja pokazuje również, jak ważną rolę odgrywa w naszej gospodarce transport morski i jak ważne są działania rozwijające gospodarkę morską
powiedział: Arkadiusz Marchewka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury

Nadal czekamy na umowę dotyczącą budowy i finansowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W lipcu 2023 r. Urząd Morski w Gdyni podpisał z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi porozumienie, określające zasady współpracy przy realizacji tej inwestycji.

Komentarze

Brak wpisów.

Napisz komentarz

Komentujesz jako gość.